Poczuj atmosferę studia Franka Zappy

Opublikowano przez

Arjen i Aram z firmy Audio Ease udali się do słynnego studia Franka Zappy, Utility Muffin Research Kitchen, aby spotkać się tam z Dweezilem Zappa i wspólnie nagrać impulsy w studiu nagrań, reżyserce i ciekawym pomieszczeniu do uzyskiwania pogłosu, w którym mikrofon i głośnik do dziś stoją tak, jak ustawił je Frank. W efekcie powstały pliki impulsów dla wirtualnego pogłosu splotowego Altiverb, które całkowicie za darmo dostępne są na stronie producenta.

Arjen tak wspomina to spotkanie: Pamiętam rozmowę z Frankiem zamieszczoną Keyboard Magazine w 1986. Miałem 16 lat i swój czas dzieliłem pomiędzy słychaniem płyt Zappy a czekaniem na jego kolejne nagrania. We wspomnianym wywiadzie Frank mówił o pokoju pogłosowym w swoim studiu – wąskim, ale długim i bardzo wysokim, ze ścianami z betonu.

Frank Zappa (cytat z wywiadu): Jednym z powodów, dla których używamy komory pogłosowej jest to, że niektóre rodzaje dźwięków perkusyjnych nie nadają się do przetwarzania przez urządzenia cyfrowe. W takich sytuacjach najlepiej sprawdza się zwykłe pomieszczenie o odpowiedniej barwie i czasie wybrzmiewania.

Arjen: Kiedy 22 lata później przyszedł do mnie mail ze studia Dweezila, związany z programem Altiverb, skorzystałem okazji, by zapytać go o to pomieszczenie. Parę miesięcy później Aram i ja na dzień przed NAMM udaliśmy się do studia Zappy i tak powstały te właśnie impulsy, dzięki którym możecie poczuć atmosferę tego pomieszczenia„.

Wróć do nowości