Mastering za 5 euro. Wypróbuj za darmo

Opublikowano przez

Mastering online to już chleb powszedni wielu muzyków i producentów, ale firma MaximalSound oferuje nieco inne podejście. Ich usługa to premastering online oparty na oryginalnym algorytmie, a jej celem ma być obróbka materiału nagrywanego samodzielnie przez muzyków w ich domowych studiach oraz zespoły z nieco ciaśniejszym budżetem. W efekcie ma powstać premaster, który z podniesionym czołem można zaprezentować światu.
Cennik jest prosty: 3 minuty nagrania – 5 euro (w zasadzie 1 euro za 10 MB plus 2 euro za transfer, czyli 3 minuty materiału 24/96 kosztują niecałe 12 euro, a 5 euro płacimy przy pliku 16/44,1). Żeby było jeszcze ciekawiej, wykonanie zlecenia zajmuje nie dłużej niż godzinę (ale na pewno nie teraz – czytaj dalej…). Zaznaczamy jednak, że chodzi tu o premastering, a więc wszelkiego typu indeksowanie, edycja, czyszczenie fadów i tego typu prace związane typowo z powielaniem na CD nie wchodzą w grę.


Firma stosuje następujące procesy aplikowane do przetwarzanego materiału dźwiękowego:

 • poszerzenie zawartości harmonicznej,
 • podział na 32 pasma, z których każde ma własny moduł dynamiki (patrz niżej),
 • 32-pasmowy de-ekspander (na zdrowy rozum wydaje się, że chodzi tu o kompresję, ale proces ten wzmacnia sygnał poniżej progu Threshold nie zmieniając sygnału o poziomie wyższym, podczas gdy kompresor nie zmienia sygnału poniżej progu, ale za to tłumi sygnał powyżej; ta subtelna różnica poprawia efektywność działania limitera, co wynika z faktu wzmacniania sygnału po czasie wyznaczonym parametrem Attack),
 • limiter na sumie.

I wreszcie najlepsze: sami możecie sprawdzić jak to działa bez ponoszenia kosztów. Podajemy swój e-mail, wysyłamy utwór, a po jakimś czasie (jeszcze nie wiemy po jakim, bo próbujemy się wbić na serwer od godziny, a licznik melduje, że musimy poczekać jeszcze niecałe dwa dni…) otrzymujemy maila z linkiem do gotowego materiału zawierającego kilkunastosekundowy fragment utworu po masteringu. Życzymy szczęścia w ładowaniu materiału na serwer MaximalSound…

7 komentarzy do wpisu „Mastering za 5 euro. Wypróbuj za darmo

 1. mb

  Firma ogłasza w ciemno, jakie zabiegi stosuje bez posłuchania materiału? No to gratuluję naiwnym, którzy wierzą w taki „mastering”.

 2. Laurent Sevestre

  Witaj,
  Niestety nie mówię po polski. Więc to Google Translation.
  Raz stanie godziny mają charakter wyłącznie orientacyjny. Jest to związane z pracy serwera i aktualnie eksperymentu wielkim sukcesem. Jesteśmy ciągłej poprawie serwer obliczu rosnącego popytu.
  Do zobaczenia na MaximalSound.com.
  —-
  Hello,
  Sorry I don’t speak Polish. So it’s a Google translation.
  The one hour delivery time is only indicative. It is related to the server occupation and we currently experiment a big success. We’re continuously improving the server to face the growing demand.
  See you on MaximalSound.com

 3. 0dB.pl

  Dziś wszystko działało jak powinno – ścieżki ładują się sprawnie, po godzinie otrzymujemy link do naszego materiału. Wygląda to tak: soundcloud.com (pliki są w formacie WAV 16/44,1). Materiał Przed to nasz mały klip zdjęty z miksera bez żadnych procesorów na sumie (lekka, 1,5-decybelowa kompresja na samplach orkiestrowych i kompresja równoległa na pętli bębnów). Materiał demo po obróbce – Po – na wstępie ma fragment oryginalny, reszta to efekt działania premasteringu.

 4. Sempoo

  Tutaj akurat w przykłądzie był prosty materiał – ani gęsty, ani mocno dynamiczny. Choć na końcu dynamika jest nieco spłaszczona.

 5. Laurent Sevestre

  The algorithm has been updated. This reworked version provides an accurate phase response on the complete bandwidth. Now, the maximal phase shift never exceed 5° in any situation. The target sound pressure level is increased by 0.5 dB. The psycho-acoustic model is fine-tuned to enhance both low and high ends.
  Most of the processing is explained here:

Dodawanie komentarzy do tego artykułu zostało wyłączone [?]