Syntetycznie ożywiony fortepian (freeware)

Opublikowano przez

Fortepian to jeden z najtrudniejszych do cyfrowego odwzorowania instrumentów, zwłaszcza gdy dźwięk tworzony jest syntetycznie, a nie w oparciu o sample. Na rynku znajdziemy szereg wtyczek emulujących brzmienie fortepianu, ale wiele z nich nie wytwarza pewnego specyficznego dźwięku, który ma spory wpływ na brzmienie instrumentu akustycznego – chodzi o rezonans wtórny (sympathetic resonance).

Problemem tym zajęła się chińska firma Sound Magic (zauważyliście, że coraz więcej pojawia się chińskiego oprogramowania…?), w efekcie czego powstała wtyczka VST PianoSR (Windows – można ja pobrać stąd). Ma ona za zadanie odtworzyć ów efekt na drodze modelowania fizycznego. Wtyczka waży niecałe 5 MB, charakteryzuje się stosunkowo niewielkim apetytem na moc obliczeniową, generuje dźwięki do piątej harmonicznej tonu podstawowego włącznie, pozwala ustawiać skład harmonicznych w dźwięku finalnym oraz jego głośność.

W prezentacji usłyszycie sam moduł 4Front Piano, następnie ten sam sygnał z dodanym syntetycznym dźwiękiem PianoSR, a na końcu sam sygnał z PianoSR. Na nasze ucho wszystko to za mocno pachnie syntezą, żeby uznać taki zestaw za interesujące narzędzie do uzyskiwania wiarygodnych dźwięków fortepianu, ale zawsze znajdzie się jakieś zastosowanie tej wtyczki, choćby do różnego typu efektów czy ciekawych ubarwień dźwięku. Jeśli chodzi o syntetyczny fortepian freeware, mamy tu do czynienia ze status quo – dotychczas dostępne wtyczki reprezentują jakość, nazwijmy ją, gimnazjalną. I nie pomaga tu chińska magia ani nawet chińska wtyczka. Poziom akademicki wciąż zarezerwowany jest dla produktów komercyjnych. C.b.d.u.