Więcej basu na poziomie podświadomości

Opublikowano przez

Syncersoft (czyli Szlejenkin Aleksander) i Softrave (Dmitry Tikow) to rosyjscy programiści aktywnie działający także na niwie artystycznej, którzy wspólnie stworzyli intrygującą wtyczkę VST BassBooster. Wykorzystuje ona efekt psychoakustyczny dla uzyskania wrażenia lepszego brzmienia basów. Podobna strukturalnie koncepcja została już wcześniej zastosowana w procesorze MaxxBass firmy Waves, ale tutaj rzecz idzie w zupełnie innym kierunku.

Według twórców plug-inu:

„Bass Booster jest rewolucyjną wtyczką, która wzbogaca brzmienie przez wykreowanie nowych harmonicznych, odbieranych przez nas jako podświadomie głośniejszy bas. Metodologia jest podobna jak w technologii Intellectual Information Technology (IIT – technologia informatyczna wspomagania procesów analizy i podejmowania decyzji, przy czym niekoniecznie musi być ona spójna i zgodna z zasadami naszego myślenia). Zastosowano do tego celu algorytm wykorzystujący zjawisko psychoakustyczne: modulację krzyżową operatorów harmonicznych, co powoduje pojawienie się nowych częstotliwości sprawiających, że większa głośność basu jest przez nas odczuwana na poziomie podświadomości”.

Wtyczka kosztuje 21 euro. Dostępna jest jej wersja demo (możną ją też pobrać z legalnego torrentu), która pozwala na 20 uruchomieć bez żadnych ograniczeń (później zaczyna wytwarzać cykliczny szum).

Polecamy też inne, całkowicie bezpłatne dzieła osób odpowiedzialnych za ten projekt: emulatory radzieckich syntezatorów Polyvox, Alice, Rythm -2, ROMplery i procesory efektów do muzyki techno. A jeśli macie chwilkę wolnego czasu to możecie też obejrzeć zabawny performance Walerego Turiłowa (denerwującego przypadkowych turystów w Barcelonie) i posłuchać muzyki (bezpłatnie) Dmitra Tikowa.

6 komentarzy do wpisu „Więcej basu na poziomie podświadomości

 1. Marcus

  Śmieszna jest ta terminologia – bas w podświadomości :))) Po co, skoro wszystko, co odczuwamy dzieje się na planie świadomym… Psychoakustyka, czy inne stany świadomości to jedno, a podświadomość to drugie.

  1. Abraksas

   To w ogóle jakaś dziwaczna sprawa – stosować do generowania basu algorytmy pochodzące z technik zarządzania… Czy aby nas ktoś nie robi tutaj w bambuko?

 2. ups

  To że barwa dźwięku wpływa na postrzeganie jego głośności nie jest żadną nowością. Tylko że do ustawiania głośności basu służy mikser, do kreacji barwy – kompletnie inne narzędzia. Ale zmiana głośności przy pomocy zmiany barwy brzmienia jest jakimś debilnym pomysłem. Nie po to stwarza się konkretną barwę basu żeby ją zaraz zniekształcić. Chyba że to debilna muzyka i nie jest istotne jaką barwą gra bas, aby tylko głośniej nawalało:)))

Dodawanie komentarzy do tego artykułu zostało wyłączone [?]