Darmowy Dark Mass ożywi twój miks (recenzja)

Opublikowano przez

Theodor Krueger jest autorem procesora VST o nazwie Dark Mass (wtyczkę, tylko dla Windows, można pobrać stąd). W założeniach ma ona służyć do pogłębiania brzmienia miksów, głównie w zakresie niskich tonów. Przyjrzeliśmy się jej uważnie, i okazało się, że jest to znakomite narzędzie, a w dodatku całkowicie za darmo.

Obsługa wtyczki jest banalnie prosta. Do dyspozycji mamy jedynie dwie kontrolki – jedną regulujemy głębokość efektu enhance, a drugą balans między brzmieniem poszerzonym, a brzmieniem czystym. Wtyczka nie tylko wzmacnia poziom niskich tonów, ale też poprawia przetwarzanie transjentów, uwypukla je i sprawia, że instrumenty perkusyjne stają się znacznie bardziej czytelne i klarowne. Należy bardzo uważać z poziomem niskich tonów. Dość łatwo można przesadzić, a niektóre monitory mogą tego nie wytrzymać.
Polecamy ten procesor z pełnym przekonaniem. Efekty, jakie można uzyskać za pomocą dość drogich wtyczek firm X i Y tutaj bez większego problemu otrzymamy całkowicie za darmo. Posłuchajcie (na początku czysty miks, a następnie kilka różnych ustawień efektu oddzielonych dźwiękiem dzwonka) :Na potrzeby demonstracji skleiliśmy też numer z mocną, wyrazistą stopą i równie mocnym basem, by pokazać, że można wyciągnąć z nich jeszcze więcej. Na początku zgranie bez efektu, a następnie dwa różne jego ustawienia:Przykłady te, i szereg innych prezentacji, znajdziecie na naszej witrynie SoundCloud.

Zajrzyjcie też na stronę Theodora, na której dostępne są również, jeszcze ciepłe, dwie paczki sampli, również całkowicie darmowe: Free Electric Guitar Sample Library oraz Free Bass Guitar. Pierwszą nagrano przy pomocy gitary Yamaha Pacifica, a drugą przy użyciu basu tejże firmy.