Elektrostudio Virtual Model Mini (freeware)

Opublikowano przez

model_miniRobert Krzywicki, autor bardzo popularnych syntezatorów wirtualnych Elektrostudio, udostępnił na swojej stronie internetowej instrument pod nazwą Virtual Model Mini – freeware VSTi tylko dla Windows (informację przesłali mi: Tomek z forum Music Producer, oraz Romuald). Jak sama nazwa wskazuje, mamy tu do czynienia z wirtualnym odwzorowaniem klasycznego Minimooga, i trzeba przyznać, że bardzo udanym. Ładna jest nie tylko grafika, która z fotograficzną wręcz precyzją uwzględnia wszystkie detale oryginału (łącznie z pożółkłą i wytartą klawiaturą), ale również i samo brzmienie. Virtual Model Mini to najlepszy dowód na to, że programując instrument wirtualny za pomocą aplikacji SynthEdit można osiągnąć równie interesujące rezultaty jak przy tworzeniu go w którymś z języków niższego poziomu. Tak jak i wszędzie – liczy się inwencja, talent i umiejętność przekładania rozwiązań programowych na konkretne, muzyczne brzmienie. Właśnie dlatego instrumenty tworzone z wykorzystaniem SynthEdit zyskały nienajlepszą opinię wśród muzyków, ponieważ często były tworzone przez osoby – jak by to w sposób polityczny ująć – nie do końca umuzykalnione. No i efekty w postaci niektórych potworków made in SynthEdit straszą nas niekiedy w Internecie.
W przypadku Model Mini nie mam żadnych zastrzeżeń poza jednym – przydałoby się nadać presetom bardziej sugestywne nazwy niż Sound 1 – Sound 64.

10 komentarzy do wpisu „Elektrostudio Virtual Model Mini (freeware)

 1. małymuzyk

  Na forum KVR , jeden człowiek robił porównanie brzmienia modelu mini do minimooga arturi, divy i baby phata które ma w posiadaniu. Nie słuchałem próbek które umieszczał ale według jego opini model mini brzmi lepiej jak minimoog arturi i porównywalnie na tle divy.

 2. mariusz

  Bardzo cenię wtyczki tego Pana. Model mini brzmi trochę zbyt sterylnie – owszem szeroko i głęboko, ale jednak różni się od Arturii, jest po prostu trochę inny. Gdybym nie miał darmówki Arturii MiniV, to bym korzystał z elektrostudio. W przypadku MiniV mam wrażenie, że czuć jakąś charakterystyczną chropowatość i większą naturalność brzmienia. Przy okazji, gdzieś wyczytałem, że repliki moog’a pisane były w oparciu o konsultacje z Panem Moog’iem, więc lepszej repliki programowej niż Arturia chyba nie ma.

 3. jerryshuffle

  Nie tyle może brzmienie, choć jest kozackie – to łatwość ustawiania tego brzmienia decyduje, że w moim rankingu stoi wyżej od Arturii. Pozdrawiam

 4. smok

  Arturia w wersji 2 brzmi bardziej klarownie, choć tu i tak mistrzem jest minimonsta. Zreszta synth arturii jest bardziej uniwersalny, ma polifonie i łatwiej się go miksuje z innym materiałem IMO.

Dodawanie komentarzy do tego artykułu zostało wyłączone [?]