Misja: ocalić od zapomnienia

Opublikowano przez

Technika samplingu pozwoliła nie tylko na wykreowanie nowych trendów muzycznych, ale także przysłużyła się ochronie kulturalnego dziedzictwa ludzkości. W tym wypadku pozwoliła skorzystać muzykom na całym świecie z pięknego brzmienia ponad 400-letniego dzieła anonimowego budowniczego klawesynów z Italii. Stworzeniem banku brzmień dla samplerów HAlion, Kontakt, EXS24 i GigaStudio zajęła się niemiecka firma Realsamples, którą wspomógł znany kolekcjoner profesor Andreas Beurmann. W efekcie powstała licząca blisko 550 pojedynczych sampli biblioteka Italian Harpsichord II Edition Beurmann.

Brzmienia, tak jak oryginał, nie uwzględniają siły nacisku na klawisz w takim sensie, w jakim oferuje to np. fortepian, ale twórcom udało się uchwycić niuanse związane z tym, że nie każdy dźwięk brzmi tak samo. W ten sposób nuty wydobywane za pośrednictwem pojedynczego klawisza mają osiem różnych wersji, a oprócz tego cztery kolejne, które reprezentują różne czasy podtrzymania.

To nie jest pierwsze spotkanie profesora Beurmanna z firmą Realsamples. Trzy lata temu w wyniku takiej samej kooperacji powstał pakiet Italian Harpsichord (część pierwsza), będąca efektem rejestracji klawesynu z 1579 roku zbudowanego przez mistrza Pierluigi z Livorno. Instrument ów znajduje się w bogatej kolekcji Beurmanna znajdującej się częściowo w Muzeum Sztuki w Hamburgu, a częściowo w 900-letnim zamku Hasselburg w Ostholstein (Szlezwik-Holsztyn). Wnętrza tego wspaniałego zabytku nieraz już służyły jako miejsce rejestracji znajdujących się tam instrumentów, więc i tym razem postanowiono zorganizować sesję właśnie tam. Do nagrań wykorzystano mikrofon U47 firmy Wagner, której założyciel, Gunter Wagner zajmuje się budowaniem kopii Neumanna U47 w oparciu o współcześnie wytwarzane podzespoły (polecamy lekturę artykułów na jego stronie internetowej).

Mikrofon współpracował z przedwzmacniaczem Crane Song Flamingo oraz przetwornikiem Universal Audio 2192, a sygnał nagrano z parametrami 192 kHz/24 bity. Tak stworzona biblioteka dostępna jest w czterech różnych częstotliwościach próbkowania: 44,1/48 kHz, 96 kHz i 192 kHz. Kosztującą 140 dolarów kolekcję można pobrać lub zamówić (w zależności od wybranego formatu) na stronie firmy Realsamples. (Aktualnie można kupić cały pakiet ośmiu bibliotek Beurmann Bundle w promocyjnej cenie 999 dolarów).
Oto dwa z kilku utworów prezentujących możliwości brzmieniowe nowej kolekcji.

Toccaty F-dur i G-dur Giovanniego Gabriela gra Steffen Fahl:


Jeden komentarz do wpisu „Misja: ocalić od zapomnienia

Dodawanie komentarzy do tego artykułu zostało wyłączone [?]