Jeszcze do niedawna z dumą mówiło się o tym, że technologia pozwoliła zejść produkcji muzycznej pod przysłowiowe strzechy. Różnie można oceniać to zjawisko słuchając współczesnych produkcji, ale niewątpliwa demokratyzacja jaka nastąpiła w tej dziedzinie pozwoliła wielu ludziom zaistnieć na muzycznej scenie.
Teraz, kiedy produkcja muzyczna niemal całkowicie zeszła pod strzechy (a niekiety także na psy), nadszedł czas, by weszła do naszych kieszeni. Codziennie pojawiają się nowe aplikacje dla smartfonów, a nowe podejście w tej dziedzinie zaprezentowała firma RjDj, czyli Reality Jockey Ltd.
Dziś o aplikacji na iphone’a, która zdążyła już zrobić trochę zamieszania w ciągu ostatnich miesięcy. RJDJ wypuścił program, który w dużym skrócie, żongluje w czasie rzeczywistym wszystkim co wpada do mikrofonu aparatu telefonicznego, przekształcając dźwięki Twojego życia w Twój hiper indywidualny soundtrack. Pomysł prosty aczkolwiek w prezentacjach wypada całkiem ciekawie. Piszę o tym, ponieważ twórcy trafili w moje upodobania, definiując soft jako “digital drug”. Interesujący punkt wyjścia do rozmyślań nad tym, czym jest technologia i czym tak naprawdę są narkotyki.
A sprowadzając rzecz na ziemię wygląda to np. tak: można tworzyć ścieżki, w których „kontrolerem” będzie sam słuchacz zmieniający swoimi ruchami linię melodyczną albo sprawić, że rytmiczne odgłosy w pomieszczeniu odsłuchowym wpłyną na rytmikę utworu. Na potrzeby tej aplikacji opracowano szereg efektów, takich jak Eargasms czy Dub Delays, które aplikowane do sygnału z mikrofonu spowodują generowanie muzyki. Już nie jesteśmy ograniczeni do samych instrumentów. Narzędziem kreacji brzmienia może stać się nasze ciało, a tak tworzoną muzykę można nazwać – jak chcą tego przedstawiciele RjDj – reaktywną, cokolwiek to oznacza [definicja oficjalna to: względnie stała i charakterystyczna dla jednostki intensywność (wielkość) reagowania na bodźce. Jedna z zasadniczych cech temperamentu]. Niech i tak będzie…
Właściciele iPhone’a mogą pobrać tę aplikację z iTunes. Jest ona całkowicie darmowa i waży niecałe 7 MB.
Nowością w ofercie RjDj są natomiast nowe sceny, czyli algorytmy umożliwiające przetwarzanie dźwięku: Triptych (pozwala nagrać trzy zdarzenia dźwiękowe i odtwarzać je z różnymi czasami opóźnień), Plunderphonics pharmacopia (nie podejmujemy się opisania o co chodzi, ale jest to dziwne), Dizzy Banjo (sterowanie przestrzenią za pośrednictwem dźwięków otoczenia), Unowis (nagrywa dźwięki a następnie odtwarza je z wykorzystaniem syntezy granularnej), Nozy (poruszanie urządzeniem steruje wyzwalaniem przestrzennych dźwięków o charakterze szumowym), Theremint (wiadomo o co chodzi, ale dźwiękiem steruje się poprzez dotyk) i Galactica (Star Trek, Kosmos 1999, teleportacja, nawigacja, penetracja i demokracja – albo coś w tym stylu).
Avatary, czyli małe obrazki przy komentarzach, pobierane są z serwisu Gravatar. Serwis ten umożliwia przypisanie obrazka dla danego adresu e-mail, dzięki czemu możliwe jest udzielanie się pod tym samym avatarem na wielu stronach internetowych. Jeśli Twój adres e-mail nie ma zdefiniowanego obrazka w serwisie Gravatar, jako avatar przy Twoim komentarzu zostanie wyświetlona ikonka z pierwszą literą Twojej nazwy.
Jak ustawić avatar?
Aby dodać swój avatar należy przejść do serwisu Gravatar i założyć tam konto. Po zarejestrowaniu konta możesz już dodać swój avatar - z pliku na komputerze, obrazka znalezionego w internecie lub wykonać zdjęcie za pomocą kamery internetowej. Cały proces trwa nie więcej niż minutę.
Po dodaniu obrazka do serwisu Gravatar, będzie on od razu widoczny w komentarzach na 0dB.pl - należy jedynie w polu E-mail podać ten sam adres, na który wcześniej zostało zarejestrowane konto Gravatar.
Ta sama procedura ustawienia oraz ewentualnych późniejszych zmian avatara dotyczy zarówno zarejestrowanych jak i niezarejestrowanych użytkowników witryny 0dB.pl.
Głównym powodem wyłączania komentarzy jest data publikacji wpisu. Wyłączamy opcję komentowania dla artykułów starszych niż kilka miesięcy. Ponieważ prowadzimy blog oparty na nowościach, nie chcemy aby "odgrzebywane" były stare tematy.
Innymi powodami wyłączenia opcji komentowania mogą być:
• wyczerpanie tematu przez komentujących
• do niczego nieprowadzące kłótnie i prowokacje uczestników dyskusji
• artykuły, które ze względu na swój charakter nie podlegają komentowaniu
Rejestracja jest bardzo szybka i prosta. Wymagane jest jedynie podanie adresu e-mail, nazwy użytkownika oraz hasła. Po zarejestrowaniu konto od razu jest aktywne.
Dzięki rejestracji możliwe jest wygodne kupowanie naszych materiałów edukacyjnych. Dodatkowo zyskasz możliwość komentowania na naszym blogu pod stałym, zarezerwowanym tylko dla Ciebie pseudonimem.
Możesz też zalogować się do naszego serwisu za pomocą konta na Facebooku. Z Twojego profilu pobierzemy jedynie nazwę oraz adres e-mail. Nie publikujemy nic na Twoim profilu.