Wydawać by się mogło, że technologia dystrybucji sygnału sterującego MIDI z wykorzystaniem złączy w formacie DIN5 nieco przebrzmiała, ale za sprawą coraz większej popularności aplikacji MIDI np. dla iPadów, znów wraca do łask. Każdy nowy interfejs audio/MIDI, który może współpracować z iPadem, ma port MIDI, ponieważ podłączenie zewnętrznych kontrolerów USB do systemu bazującego na tablecie jest dość kłopotliwe, w przeciwieństwie do podłączeń poprzez MIDI DIN5.
W tym kontekście przydatność takiego urządzenia jak MIDI Splitter firmy AmpTone Lab znacząco rośnie. Możemy sobie bowiem wyobrazić scenariusz, w którym iPad jest naszym dotykowym kontrolerem MIDI, współpracującym jednocześnie z interfejsem audio/MIDI, takim jak np. Presonus AudioBox iTwo. Podłączając MIDI Splitter do wyjścia MIDI interfejsu możemy sterować jednocześnie czterema urządzeniami wyposażonymi w wejście MIDI – procesorami efektów, sprzętowymi syntezatorami, a nawet oświetleniem czy cyfrowymi mikserami.
MIDI Splitter to efektownie wykonane pudełko wyposażone w jedno wejście i cztery wyjścia przelotowe (Thru). Powstało ono z myślą o współpracy z oferowanymi przez AmpTone Lab kontrolerami dotykowymi XY MIDIpad, XY MIDIpad mini oraz MIDI Strip, ale może być wykorzystane z każdym innym kontrolerem (lub interfejsem audio) wyposażonym w standardowe wyjście MIDI. Port wejściowy jest, zgodnie ze standardem MIDI, izolowany optycznie, zatem nie ma możliwości wystąpienia pętli mas. Ponadto sam sygnał wejściowy MIDI jest przetwarzany i regenerowany, aby wyeliminować ewentualne zakłócenia, a latencja całego systemu jest wręcz pomijalna. Rozdzielacz obsługuje wszystkie typy komunikatów MIDI (w tym CC, NoteOn, NoteOff, SysEx, Clock itp.). Urządzenie dostarczane jest wraz z baterią zasilającą, przyklejanymi nóżkami gumowymi oraz dwoma typami rzepów Velcro, aby można je było przytwierdzić np. do raka lub pedalboardu.
Na rynku znajdziemy sporo urządzeń tego typu, np. MIDI Solutions Quadra Thru, Kenton Thru-5 czy też ESI mikroTHRU, ale tylko MIDI Splitter może być zasilany zarówno za pomocą baterii jak i standardowego zasilacza 9V. Urządzenia Kenton i ESI mogą być używane tylko z zasilaczem, a z kolei firma MIDI Solutions zdecydowała się na dość niestandardowe rozwiązanie – jej rozdzielacz zasilany jest poprzez kabel MIDI wpięty do wejścia urządzenia. Wydawać by się mogło, że jest to rozwiązanie najwygodniejsze dla użytkownika, jednak aby to osiągnąć, konieczne było zrezygnowanie z optycznej izolacji wejścia MIDI, co zwiększa ryzyko wystąpienia pętli mas. Co ciekawe, okazuje się, że nie każdy kontroler MIDI może to urządzenie zasilić – firma MIDI Solutions w swoim FAQ podaje dość długą listę niekompatybilnych urządzeń.
AmpTone Lab MIDI Splitter kosztuje 49 euro i jest urządzeniem produkcji polskiej.
Na iPada jest wiele ciekawych instrumentów. Czy jest możliwość podłączenia iPada do komputera i korzystania z nich w DAWie jak z "normalnych" wtyczek?
Nie wydaje mi sie, zeby na iPada byly jakies instrumenty, ktorych nie mozna znalezc w takiej samej lub lepszej wersji na PC.
Rozumiem, ze chcialbys z poziomu komputera (DAW) grac na iPadowym instrumencie, a potem sygnal wprowadzac z powrotem do DAWa? Z technicznego punktu widzenia nie jest to duzy problem, to w zasadzie tak jakbys korzystal z zewnetrznego modulu brzmieniowego – wystarczy skierowac sciezke MIDI na wyjscie MIDI (np. w interfejsie audio, jezeli jest wyposazony w wyjscie MIDI), potem ten sygnal MIDI wprowadzic do iPada (np. poprzez MIDI Mobilizer od Line6), a z kolei wyjscie audio iPada (czyli wyjscie sluchawkowe) wprowadzic do jednego z wejsc interfejsu audio.
Wydaje mi sie, ze rozwiazanie to wiazaloby sie z dwoma problemami. Pierwszym jest opoznienie, ktore wydaje mi sie, ze byloby juz dosc znaczace (choc tutaj wiekszosc zalezy od samego instrumentu na iPadzie), a drugim jest znalezienie instrumentu na iPada, ktory bez problemu reaguje na sygnal MIDI. Wiem, ze jest wiele instrumentow na iPada z klawiaturka ekranowa, na ktorej mozna grac, ale nie jestem pewien czy jest rownie wiele instrumentow dzialajacych w technologii MIDI. Ale tutaj nie jestem ekspertem, trzeba by poszukac, moze sie myle. Wpisanie w googla "ipad midi instruments" powinno wiele wyjsnic.
Zgodzę się, że w większości te wtyczki są w wersji na PC, ale… Na iPada są one duuuuużo tańsze. No i gdyby działało to bezproblemowo, to byłoby super wykorzystywać jego panel dotykowy. Jest taki oto wynalazek, który ponoć działa, ale może ktoś kto miał z tym do czynienia mógłby to potwierdzić:
http://www.iconnectivity.com/iConnectMIDI2plus