Darmowe wtyczki typu drum replacer

Opublikowano przez


Jako się rzekło – oto krótkie zestawienie bezpłatnych wtyczek, które pozwalają na zamianę oryginalnych dźwięków partii perkusyjnej na sample. Czyli darmowe odpowiedniki opisanego niedawno SPL DrumExchanger.
DrumTrig (pobrać ją można stąd) to prosta wtyczka reagująca na silniejsze impulsy w sygnale, bez filtrowania pasma ani obwiedni głośności sygnału wyjściowego. Dwa regulatory służą do ustawienia progu wyzwalania oraz czasu po otworzeniu trigera, po którym będzie on jeszcze reagował na sygnał (chodzi o wykluczenie przypadkowego wyzwolenia sygnałem zanikającym).

W naszym materiale źródłowym jest kilka elementów, które pozwalają sprawdzić jakość triggera – nuty-duszki grane na werblu oraz – w jednym miejscu – dość charakterystyczne uderzenie w werbel dwiema pałkami. DrumTrig miał trochę problemów z tym drugim, ale po odpowiednim ustawieniu Retrigger i Threshold (na zrzucie widać ustawienia, przy których nagrywano prezentację) jakoś poszło. Problemem jest to, że wtyczka nie rozpoznaje dynamiki i w jednym miejscu duszek został wyzwolony jako pełne uderzenie.

Replacer (do pobrania stąd) to już trochę inna liga. Tu możemy załadować do czterech sampli (każdy będzie reprezentował inną warstwę) i wyzwalać je z użyciem strojonego filtru pasmowego (z rezonansem, dla lepszego „wyłapania” częstotliwości wyzwalającej) i współpracującej z nim bramki. Wtyczka działa na czterech warstwach, które – domyślnie – pozwalają wyizolować stopę, werbel, kotły i blachy. Wybierając daną warstwę wszystkie manipulatory we wtyczce zostają przypisane tylko do niej. Dlatego po każdym ustawieniu powinniśmy zapisać je jako oddzielny preset i ścieżka po ścieżce zdejmować poszczególne instrumenty (generalnie wszystkie replacery działają na zasadzie jednogłosowej – bardzo trudno byłoby za jednym zamachem wyizolować wszystkie impulsy sterujące z całej partii perkusyjnej). Kontrola ustawienia możliwa jest dzięki sekcji monitoringu (Trig Pulse). Włączając Trig Sig odsłuchujemy sygnał po filtrze i bramce, i tak ustawiamy, by wyizolować dokładnie ten sam sygnał, którym chcemy wyzwalać włożoną na tę warstwę próbkę.
Roboty jest z tym naprawdę sporo, a efekty… No cóż, efekty zależą od materiału wyjściowego. Gdy mamy oddzielne ślady, to nie będzie problemu z izolacją dźwięków, a nawet można pokusić się o symulowanie różnych warstw dynamicznych dla tego samego instrumentu. Ale w przypadku całej partii, i do tego dość skomplikowanej strukturalnie. Sami posłuchajcie, ale nie jesteśmy szczególnie dumni z efektów…

Lepiej sprawdzi się inna darmowa wtyczka, która pozwala realizować tę funkcję przez konwersję do formatu MIDI, a nawet uwzględnia velocity, czyli w praktyce pozwala zachować dynamikę poszczególnych instrumentów – to, czego nie było w omówionych wcześniej wtyczkach działających w domenie audio). Jest to KTDrum Trigger firmy Smartelectronix.

Na pokładzie Reapera znajdziemy też wtyczkę w formacie JS o nazwie MIDI Drumtrigger, która z wykorzystaniem kilku parametrów potrafi przełożyć sygnał audio na komunikaty MIDI.

I to w zasadzie wszystko jeśli chodzi o darmowe wtyczki typu drum replacer autorstwa niezależnych deweloperów. Poza tym w zasadzie wszystkie komercyjne DAW oferują jakąś formę tego typu procesora. Póki co wygląda to tak, że w tej dziedzinie prym wiodą Drumagog i najnowszy SPL DrumExchanger. Ale są to rzeczy dość drogie i przeznaczone do zastosowań profesjonalnych.

Jeden komentarz do wpisu „Darmowe wtyczki typu drum replacer

  1. Anonim

    Problemem takich programów jak np Drumtrig jest problem z FAZĄ. Drumagog (np 4.0) robi to fantastycznie, posiada funkcję auto align a także ustawienie jakości na najdokładniejszą z możliwych i po wyeksportowaniu takiego śladu po „drumagog’u” bez problemu można dopasować fazę do oryginalnego śladu. Na podstawie dopasowania do pierwszego np werbla „z brzegu” reszta werbli praktycznie idealnie zgadza się się fazowo ze śladem macierzystym. I tego właśnie nie zapewnia np. drumtrig (nie mówiąc o dynamice, umiejętności pracy z różnymi próbkami na różnej czułości czy BDF)

Dodawanie komentarzy do tego artykułu zostało wyłączone [?]