Eve Audio SC307

Opublikowano przez

I mała uwaga – w przeciwieństwie do wielu innych monitorów z przetwornikiem AMT, nie ma tu konieczności obracania drivera przy zmianie ustawienia z horyzontalnego na wertykalne i odwrotnie. Dlaczego? W pozycji pionowej system funkcjonuje w tzw. konfiguracji D’Appolito, choć tylko do około 500 Hz, oferując ciekawą charakterystykę kierunkową niekiedy dobrze sprawdzającą się w niewielkich pomieszczeniach.

Omówmy skrótowo tę ciekawą konstrukcję z podziałem dla mid-wooferów. Do częstotliwości 300 Hz oba przetworniki pracują razem w trybie równoległym, a każdy z nich ma własny port bass-reflex poprawiający reprodukcję najniższych częstotliwości. W tym zakresie cały system ma zatem o 6 dB wyższą efektywność niż przy zastosowaniu jednego głośnika. Efekt finalny? Znacznie mocniejszy, bardziej wyrazisty bas.

Powyżej 300 Hz jeden z głośników milknie, ale drugi pracuje dalej. Przy wyższych częstotliwościach bezwładność masy powietrza w portach bass-reflex jest jednak na tyle duża, że przestaje się ono przemieszczać, w efekcie zamykając obudowę pod względem akustycznym. A zatem powyżej 300 Hz SC307, przynajmniej teoretycznie, pracuje jak każdy inny zestaw dwudrożny bass-reflex, przekształcając się w obudowę zamkniętą.

Bardzo sprytne, efektywne i ekonomiczne. To jeden z ciekawszych sposobów na zwiększenie efektywności reprodukcji basów bez konieczności stosowania głośników o większej średnicy membrany.

Oba woofery SilverCone to przetworniki o wyjątkowo sztywnej membranie – kto wie, czy nie najsztywniejszej ze wszystkich obecnie produkowanych. Ale sama sztywność to nie wszystko, bo w konstrukcjach membran musi jej też towarzyszyć odpowiednia tłumienność pozwalająca do minimum zredukować rezonanse, które zawsze się będą pojawiały w drgających strukturach o regularnych kształtach.

Inną cechą tych głośników jest zastosowanie miedzianego pierścienia w strukturze magnetycznej, którego zadaniem jest redukcja zjawiska odwrotnej indukcji siły elektromotorycznej i w konsekwencji zniekształceń nią spowodowanych.

Kosz głośnika jest oczywiście odlewany, stanowiąc jedną, sztywną konstrukcję. Napęd magnetyczny bazuje na magnesie ferrytowym. Całość to doskonały, wysokiej jakości, nowoczesny przetwornik wykorzystujący najnowszą technologię materiałową i oferujący najwyższe parametry.Driver to stosunkowo nieduży, ale bardzo sprawny transformator ruchu powietrza RS2, tutaj pracujący bez żadnego falowodu. Nie trzeba go też obracać o 90 stopni do pracy w pionie. Ale jeśli ktoś z jakiegoś powodu chciałby obrócić o 180 stopni tabliczkę z logotypem i gałką, to od razu informuję, że nie da rady. Swoją drogą trzeba przyznać, że jest coś ciekawego w driverach AMT firmy Eve Audio, zwłaszcza jeśli chodzi o kierunkowość, z którą w większości tego typu przetworników bywa różnie. To po prostu bardzo udana konstrukcja o przyjemnym, szerokim i przestrzennym dźwięku, co w sposób szczególny predestynuje te monitory do pracy m.in. w systemach wielokanałowych.

2 komentarze do wpisu „Eve Audio SC307

  1. majkel

    Świetny materiał – informacje przystępne zarówno dla 'laika' jak i osoby zorientowanej w tematyce akustyki/audio (pomiary).
    Czy nie udałoby się pomierzyć PMC TB2+ i porównać z nowoczesnymi zestawami? Od lat PMC cieszy się renomą producenta doskonałych monitorów odsłuchowych , natomiast ciężko znaleźć wartościowe pomiary a tym bardziej porównania z innymi zestawami (znalezione pomiary db1 wskazują na bardzo nierówną charakterystykę…)
    Tego typu materiał byłby bardzo wartościowy

    1. Tomasz Wróblewski Autor wpisu

      Ciekawa sprawa, bo byłem kiedyś w PMC, dużo rozmawiałem z Peterem Thomasem oraz innymi ludźmi z firmy, oglądałem cały proces produkcji, testowania i pakowania. Oni głównie skupiają się na odtwarzaniu tego samego materiału audio, by wychwycić ewentualne różnice. A na moje pytanie, dlaczego nie mierzą systemów, Peter odpowiedział: "a po co? przecież nikt nie ma ucha na środku czoła, więc cała koncepcja pomiaru traci sens". Na własne potrzeby oczywiście zmierzyłem swoje PMC, ale nie jest to charakterystyka, którą puryści uznaliby za wyrównaną. O percepcji dźwięku musimy się jeszcze dużo rzeczy dowiedzieć…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wszystkie pola są wymagane.