Eve Audio SC307

Opublikowano przez

I mała uwaga – w przeciwieństwie do wielu innych monitorów z przetwornikiem AMT, nie ma tu konieczności obracania drivera przy zmianie ustawienia z horyzontalnego na wertykalne i odwrotnie. Dlaczego? W pozycji pionowej system funkcjonuje w tzw. konfiguracji D’Appolito, choć tylko do około 500 Hz, oferując ciekawą charakterystykę kierunkową niekiedy dobrze sprawdzającą się w niewielkich pomieszczeniach.

Omówmy skrótowo tę ciekawą konstrukcję z podziałem dla mid-wooferów. Do częstotliwości 300 Hz oba przetworniki pracują razem w trybie równoległym, a każdy z nich ma własny port bass-reflex poprawiający reprodukcję najniższych częstotliwości. W tym zakresie cały system ma zatem o 6 dB wyższą efektywność niż przy zastosowaniu jednego głośnika. Efekt finalny? Znacznie mocniejszy, bardziej wyrazisty bas.

Powyżej 300 Hz jeden z głośników milknie, ale drugi pracuje dalej. Przy wyższych częstotliwościach bezwładność masy powietrza w portach bass-reflex jest jednak na tyle duża, że przestaje się ono przemieszczać, w efekcie zamykając obudowę pod względem akustycznym. A zatem powyżej 300 Hz SC307, przynajmniej teoretycznie, pracuje jak każdy inny zestaw dwudrożny bass-reflex, przekształcając się w obudowę zamkniętą.

Bardzo sprytne, efektywne i ekonomiczne. To jeden z ciekawszych sposobów na zwiększenie efektywności reprodukcji basów bez konieczności stosowania głośników o większej średnicy membrany.

Oba woofery SilverCone to przetworniki o wyjątkowo sztywnej membranie – kto wie, czy nie najsztywniejszej ze wszystkich obecnie produkowanych. Ale sama sztywność to nie wszystko, bo w konstrukcjach membran musi jej też towarzyszyć odpowiednia tłumienność pozwalająca do minimum zredukować rezonanse, które zawsze się będą pojawiały w drgających strukturach o regularnych kształtach.

Inną cechą tych głośników jest zastosowanie miedzianego pierścienia w strukturze magnetycznej, którego zadaniem jest redukcja zjawiska odwrotnej indukcji siły elektromotorycznej i w konsekwencji zniekształceń nią spowodowanych.

Kosz głośnika jest oczywiście odlewany, stanowiąc jedną, sztywną konstrukcję. Napęd magnetyczny bazuje na magnesie ferrytowym. Całość to doskonały, wysokiej jakości, nowoczesny przetwornik wykorzystujący najnowszą technologię materiałową i oferujący najwyższe parametry.Driver to stosunkowo nieduży, ale bardzo sprawny transformator ruchu powietrza RS2, tutaj pracujący bez żadnego falowodu. Nie trzeba go też obracać o 90 stopni do pracy w pionie. Ale jeśli ktoś z jakiegoś powodu chciałby obrócić o 180 stopni tabliczkę z logotypem i gałką, to od razu informuję, że nie da rady. Swoją drogą trzeba przyznać, że jest coś ciekawego w driverach AMT firmy Eve Audio, zwłaszcza jeśli chodzi o kierunkowość, z którą w większości tego typu przetworników bywa różnie. To po prostu bardzo udana konstrukcja o przyjemnym, szerokim i przestrzennym dźwięku, co w sposób szczególny predestynuje te monitory do pracy m.in. w systemach wielokanałowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.