Rhythmicon: pierwszy sekwencer paternowy

Opublikowano przez

Rhythmicon to instrument elektromechaniczny stworzony przez rosyjskiego konstruktora (ale i szpiega oraz współpracownika KGB) Leona Theremina jeszcze w 1931, na zamówienie Henry Cowella – amerykańskiego pioniera muzyki elektronicznej. Na poniższym wideo możecie zobaczyć Andrieja Smirnowa demonstrującego instrument w akcji. Ten akurat egzemplarz powstał znacznie później, w latach 60., i obecnie znajduje się w muzeum Lwa Termena w Moskwie. W zasadzie Termen to zruszczone nazwisko pochodzące od francuskiego Theremin, gdyż rodzina tego genialnego człowieka miała korzenie we Francji i w Niemczech.
Rhythmicon pozwala grać muzyczne struktury, których nie jest w stanie zagrać żaden człowiek w czasie rzeczywistym – taka zresztą była idea tego instrumentu. Każda nuta ma własny wzorzec rytmu wycięty na obrotowym kółku, zgodnie z tempem którego jest powtarzana. Kółko można zwalniać ręcznie, co pozwala uzyskać dość interesujące efekty.
Możecie sami wypróbować jakie to daje możliwości, korzystając z wirtualnego Rhythmicona, który znajduje się tutaj. Instrument działa online (potrzebna jest instalacja wtyczki Java Synth), ale własne wykonania można nagrywać, więc jeśli będziecie szukać czegoś ekstra i czegoś nietypowego do swoich utworów, to możecie wziąć pod uwagę emulację tego niezwykłego instrumentu.

Jeden komentarz do wpisu „Rhythmicon: pierwszy sekwencer paternowy

Dodawanie komentarzy do tego artykułu zostało wyłączone [?]