Medal za odwagę: Korg Monotron

Opublikowano przez

Nie będziemy wcale ukrywać, że Kaosspad firmy Korg jest jednym z naszych ulubionych instrumentów. To przykład produktu, w którym dokładnie wiadomo o co chodzi, i który jest w stanie zaoferować dużo więcej niż z początku sądzimy. A takie produkty po prostu dają się lubić, mają potencjał i są dokładnie tym, czego oczekują kreatywni muzycy.
W tę samą stronę Korg udał się tworząc maleństwo o nazwie Monotron, ale zrobił to naprawdę odważnie, bez żenady idąc po bandzie. Jest to prawdziwe urządzenie analogowe z klasycznym oscylatorem, filtrem i modulacją. Każdy z tych bloków ma własne gałki do regulacji podstawowych parametrów, a dodatkowo można nimi sterować za pomocą zapożyczonego z Kaosspadu kontrolera dotykowego. A teraz to już będzie prawdziwy hardcore…
…urządzenie zasilane jest z baterii, ma wbudowany głośniczek, wyjście słuchawkowe i wejście audio. Zastosowany filtr to najprawdziwszy układ ze słynnego MS-20, i podkręca dźwięk tak, że aż bolą zęby. I tak ma być! Za to właśnie kochamy filtry analogowe. W tym kontekście dostępność wejścia audio pozwalającego przetworzyć „po analogowemu” sygnał z zewnątrz to fantastyczna sprawa!

Na początku Monotron może wyglądać jak zabawka, przypominając radyjko Zwiezdoczka, które kiedyś można było kupić w Składnicach Harcerskich jako zestaw do składania dla początkujących elektroników. I gdyby taki sprzęt pokazał się wtedy (a mowa tu o przełomie lat 70. i 80.), to pewno wszyscy by go wyśmiali. Teraz, gdy w cenie jest wszystko co analogowe, oldskulowe i różne od tzw. mainstreamu, Monotron jawi się jako prawdziwie odważna rzecz dla prawdziwie odważnych użytkowników. Z tego właśnie względu ta sympatyczna zabawka znalazła się wśród tych produktów z tegorocznych Messe, które według nas naprawdę mają jakieś znacznie dla muzyki, i o których prędko nie zapomnimy.
Rzecz będzie do kupienia pod koniec lata za mniej więcej 60 euro (!!!). Czyż świat nie jest piękny? Sami posłuchajcie:

(jeśli nie widać playerów, kliknijcie tu – mamy dziś trochę przeciążone łącza)6 komentarzy do wpisu „Medal za odwagę: Korg Monotron

Dodawanie komentarzy do tego artykułu zostało wyłączone [?]