Tone2 Firebird teraz za darmo

Opublikowano przez

firebirdMarkus Feil z firmy Tone2 zdecydował się na udostępnienie swojego znakomitego syntezatora Firebird (32 i 64 bity VST dla Windows) jako freeware. Instrument można pobrać z tej lokalizacji. Dodać należy, że cena tego syntezatora wynosiła do tej pory 79 dolarów. Sam instrument jest dość typowy, ponieważ jest to tzw. wirtualny analog, z dwoma oscylatorami i syntezą subtraktywną (plus arpeggiator, sekcja efektów, prawie 40 typów filtrów i LFO), ale ma szereg innych funkcji, które wyróżniają go z tłumu podobnych wtyczek. Bardzo ciekawie prezentuje się sekcja oscylatorów, z których każdy ma ponad 80 próbek do wyboru, szereg różnych funkcji ich modyfikacji (morfingu) oraz zapętlenia. Już samo to pozwala uzyskać wyjątkowo interesujące i nieszablonowe brzmienia. Producent wymienia w tym miejscu liczbę 18.000 możliwych kombinacji oscylatorów, co jest efektem zastosowania wspomnianych 23 modyfikatorów spektralnych. Na pojedynczy głos można użyć do ośmiu oscylatorów, co wynika z faktu, że syntezator oferuje też funkcję poczwórnego unisono. Klikając przycisk Random aplikujemy przypadkowe ustawienia do wszystkich parametrów, co może nam pomóc w uzyskaniu nietuzinkowych brzmień.
firebird_2Po kliknięciu przycisku Setup otwiera się ekran konfiguracji, gdzie możemy między innymi wybrać jeden z jedenastu interfejsów graficznych instrumentu, załadować bank presetów (w sumie do dyspozycji mamy ich 437), aktywować mikrotuning, tryb Glide oraz zachowanie się koła modulacji.
Klikając znajdujący się na przednim panelu przycisk Expansion przechodzimy na stronę producenta, gdzie w dziale Download możemy pobrać kolejne trzy banki brzmień.
Podczas instalacji instrumentu pojawi się menu, w którym możemy wybrać zainstalowanie samego Firebird lub też w zestawie z wersją demo instrumentu Saurus. Poniżej możecie posłuchać szeregu przykładowych brzmień Firebird.

16 komentarzy do wpisu „Tone2 Firebird teraz za darmo

  1. mariusz

   Mam wersję 1.6 – brzmi ciekawie i jest okrojona o kilka typów filtra / distortion, brakuje gałki dry/wet. Nie jestem pewien, ale można jeszcze odnaleźć tą wtyczkę w internecie (ja grzebałem, aż wygrzebałem gdzieś tam:) )

 1. mariusz

  Bardzo dobry prezent. Tylko jedno mnie zastanawia. Dlaczego tak niektórzy robią, że najpierw sprzedają, potem oddają za darmo? Kiedyś „wygrałem” to na facebook’u – to jeszcze zrozumiem, ale gdybym ja to wcześniej kupił, to teraz czułbym się zwykłym frajerem. Według mnie cena powinna już pozostać, albo powinni ją trochę obniżyć. Ciesze się z prezentu, ale nie pochwalam takich praktyk. Inna sprawa, że chyba każdy instrument Tone2 brzmi bardzo podobnie…. 🙂

  1. Mały Głód

   Zauważ że tu chodzi o wycofanie z rynku starego produktu…. Przez 7 lat był to produkt płatny i w czasie jego największej popularności i nowości nie był on darmowy. W związku z czym to dziś i tak odgrzewany już kotlet. To tak jakby kazać wyrzucać niesprzedany chleb do kubła , z szacunku dla tych co wcześniej kupili bochenek. Bo przecież z szacunku dla nich nie należy dawać chleba za darmo…

 2. TTS

  Ten instrument jest na prawde bardzo dobry, wystarczy obczaić moje soundbanki. Dzwiek moze byc rozny…od zimnej cyfrowosci ala Vanguard po cieplo Juno 6. Zalezy co sie przekręci. 🙂
  Bez problemu można zrobic cały numer przy uzyciu tylko tego Syntha.

Dodawanie komentarzy do tego artykułu zostało wyłączone [?]