Wirtualne procesory vintage (freeware)

Opublikowano przez
Bardzo ciekawe procesory zaprezentowała firma EasyToolz, znana między innymi z syntezatora Amphetamine. Są to 3-pasmowy korektor easy-IQ-one oraz echo easy-Supra-delay Q. Oba wzorowane są na klasycznych rozwiązaniach analogowych, ale wzbogacono je o funkcje typowe dla współczesnych rozwiązań. Istotne jest również to, że wtyczki mają atrakcyjne interfejsy graficzne i są całkowicie darmowe.


Korektor easy-IQ-one pracuje w trzech zakresach pasmowych (Low-Mid-High) z regulacją Gain, Warm Shaper i blokiem o nazwie warm diffusor, którego zadaniem jest ocieplanie brzmienia. Zaopatrzony w 10 presetów charakteryzuje się bardzo niskim zużyciem mocy obliczeniowej (mimo tego, że wykonano je z wykorzystaniem SynthEdita).
Nie mniej interesująco przedstawia się delay Q oferujący stereofoniczny efekt echa o maksymalnym czasie opóźnienia 10 sekund. Do dyspozycji mamy moduł modulacji, dzięki któremu wtyczka pozwala uzyskać także efekty chorus, doubler i flanger. Do ubarwienia dźwięku można też zastosować bitcrusher (redukcja rozdzielczości wprowadzająca do brzmienia charakterystyczną chropowatość pierwszych delayów cyfrowych) oraz pracujący w czterech trybach filtr z regulacją rezonansu.
Sprawdziliśmy obie wtyczki w praktyce i trzeba przyznać, że można dzięki nim uzyskać ciekawe efekty. Przydatna w praktyce, zwłaszcza w przypadku korektora, jest możliwośc mieszania w dowolnych proporcjach sygnału bezpośredniego i sygnału po korekcji. Nie mogliśmy jednak uruchomić obu wtyczek pod kontrolą Reapera, trudno powiedzieć z jakiego powodu. [Problem już został wyjaśniony – pomogła reinstalacja Reapera. Wszystko działa bez najmniejszych problemów].
Polecamy rozejrzenie się po stronie EasyToolz, na której znajdziecie szereg innych darmowych wtyczek: cztery efekty (w tym symulator Moogerfugerów), trzy emulacje klasycznych instrumentów elektrycznych i elektronicznych, trzy wirtualne maszyny perkusyjne i dziewięć syntezatorów.

4 komentarze do wpisu „Wirtualne procesory vintage (freeware)

 1. EffinMuffin

  DeeJayD, po prostu zmień platformę na PC Windows… w dzisiejszych czasach chyba jedynym uzasadnieniem dla posiadania Apple’a jest Logic a to trochę za mało.

  1. cltd

   EffinMuffin :

   DeeJayD, po prostu zmień platformę na PC Windows… w dzisiejszych czasach chyba jedynym uzasadnieniem dla posiadania Apple’a jest Logic a to trochę za mało.

   Nie tylko, niestety, ale wciaz jesli chodzi o stabilnosc i parugodzinne maratony na scenie bez zwisów, to wciąż tylko Mac 😉

Dodawanie komentarzy do tego artykułu zostało wyłączone [?]